MATCH SCHEDULE & RESULTS

 

COURT 1

Date Time M.No Pool Round COURT 1 RESULTS
10-Jun
12:30 1 C Pre HKG – IRI 1-3 (25-19, 13-25, 18-25, 18-25)
15:00 6 A Pre JPN – CHN 3-0 (25-16, 25-22, 25-13)
17:30 7 B Pre KOR – TPE 2-3 (17-25, 17-25, 25-22, 25-15, 13-15)
20:00 OPENING CEREMONY
20:30 5 A Pre THA – VIE 3-1 (24-26, 25-21, 25-17, 25-21)
11-Jun
12:30 9 C Pre IRI – AUS 2- 3 (25-15, 25-15, 23-25, 21-25, 12-15)
15:00 11 A Pre THA –JPN 0-3 (22-25, 19-25, 21-25)
17:30 13 B Pre TPE – KAZ 2-0 (25-16, 25-17)
20:00 15 A Pre VIE –CHN 1-3 (25-17, 22-25, 28-26, 25-9)
12-Jun
12:30 17 C Pre MAC –IRI 0-3 (11-25, 18-25, 12-25)
15:00 19 A Pre CHN – THA 2-3 (25-13, 20-25, 27-25, 22-25, 10-15)
17:30 21 B Pre IND – TPE 0-3 (17-25, 21-25, 13-25)
20:00 23 A Pre JPN – VIE 3-0 (25-12, 25-12, 25-21)
13-Jun REST DAY
14-Jun
12:30 25 CHN (R3 – R14) MAS 3-0 (25-7, 25-16, 25-13)
15:00 27 THA (R2 – R 15) SRI 3-0 (25-14, 25-4, 25-9)
17:30 29 TPE (R5 – R 12) MAC 3-0 (25-11, 25-12, 25-12)
20:00 31 VIE (R4 – R 13) NZL 3-0 (25-22, 25-21, 25-23)
15-Jun
12:30
15:00 38 QF 1st – 8th THA – KAZ 3-0 (27-25, 25-16, 25-13)
17:30 39 QF 1st – 8th CHN – KOR 3-0 (25-16, 25-22, 25-22)
20:00 37 QF 1st – 8th JPN – IRI 3-0 (25-14, 25-15, 25-6)
16-Jun
12:30 45 SF 5th-8th KAZ – KOR 1-3 (26-24, 19-25, 13-25, 15-25)
15:00 46 SF 5th-8th IRI – VIE 2-3 (25-19, 14-25, 18-25, 25-18. 13-15)
17:30 47 SF 1st – 4th THA – CHN 2-3 (16-25, 19-25, 25-12, 25-17, 7-15)
20:00 48 SF 1st – 4th JPN – TPE 3-0 (25-10, 25-14, 25-19)
17-Jun
12:30
15:00 54 Finals 5th – 6th KOR – VIE 3-0 (25-17, 25-16, 25-23)
17:30 55 Finals 3rd-4th THA – TPE 3-1 (25-22, 26-24, 17-25, 25-23)
20:00 56 Finals 1st-2nd CHN – JPN 0-3 (20-25, 14-25, 20-25)

 

COURT 2

Date Time M.No Pool Round COURT 2 RESULTS
10-Jun
12:30 2 C Pre MAC – AUS 1-3 ( 19-25, 25-18, 18-25, 13-25)
15:00 4 D Pre NZL – MAS 3-2 (16-25, 20-25, 25-22, 25-22, 16-14)
17:30 8 B Pre IND – KAZ 0-3 (22-25, 19-25, 25-27)
20:00 OPENING CEREMONY
20:30
11-Jun
12:30 10 C Pre HKG – MAC 3-0 (25-14, 25-14, 25-13)
15:00 12 D Pre SRI – NZL 1-3 (19-25, 25-23, 21-25, 20-25)
17:30 14 B Pre KOR – IND 3-0 (25-17, 25-14, 25-21)
20:00 16 D Pre (no show) UZB – MAS
12-Jun
12:30 18 C Pre AUS-HKG 2-3 (25-17, 25-27, 25-22, 18-25, 8-15)
15:00 20 D Pre MAS – SRI 3-0 (25-16, 25-23, 25-23)
17:30 22 B Pre KAZ – KOR 2-3 (25-23, 25-17, 20-25, 14-25, 4-15)
20:00 24 D Pre NZL -UZB (no show)
13-Jun REST DAY
14-Jun
12:30 26 KAZ (R7 – R10) AUS 3-1 (25-21, 25-18, 20-25, 25-16)
15:00 28 KOR (R6 – R11) HKG 3-0 (25-15, 25-11, 25-10)
17:30 30 IND (R8 – R9) IRI 0-3 (17-25, 19-25, 12-25)
20:00 32 JPN (R1 – R16)
15-Jun
12:30 34 QF 9th – 16th SRI – AUS 0-3 ( 11-25, 12-25, 18-25)
15:00 36 QF 9th – 16th NZL – MAC 3-0 (25-15, 25-15, 25-21)
17:30 35 QF 1st – 8th MAS – HKG 0-3 (16-25, 20-25, 21-25)
20:00 40 QF 1st – 8th VIE – TPE 1-3 (22-25, 25-21, 27-29, 20-25)
16-Jun
12:30 41 SF 13th – 16th L.M 33 – MAC
15:00 42 SF 13th – 16th SRI – MAS 0-3 (18-25, 9-25, 22-25)
17:30 43 SF 9th – 12th IND – NZL 2-3 (25-17, 24-26, 25-22, 28-30, 12-15)
20:00 44 SF 9th – 12th AUS – HKG 3-2 (22-25, 23-25, 25-16, 25-18, 15-12)
17-Jun
12:30 50 Finals 13th – 14th MAC – MAS 0-3 (21-25, 24-26, 11-25)
15:00 51 Finals 11th – 12th IND – HKG 3-2 (16-25, 22-25, 25-19, 25-17, 15-6)
17:30 52 Finals 9th – 10th NZL – AUS 3-0 (25-15, 25-18, 25-19)
20:00 53 Finals 7th-8th KAZ – IRI 3-1 (25-15, 22-25, 25-23, 25-12)