MEN - SMM AVC BEACH TOUR - GRAND FRONT OSAKA OPEN

SCHEDULE & RESULTS

Match
No
Date Local
Time
Court Grand Front Osaka Result Dur.
GOLD MEDAL – FINAL
40 09 Oct 14.30 1 Gilang/Danang (INA 2) Julio/Ahmed Tijan (QAT 2) 0-2 15-21, 19-21 0:36
BRONZE MEDAL
39 09 Oct 12.30 1 Jefferson/Cherif (QAT 1) Candra/Asfiya (INA 1) 1-2 17-21, 21-14, 9-15 0:50
SEMI FINAL
37 08 Oct 15.00 1 Jefferson/Cherif (QAT 1) Gilang/Danang (INA 2) 1-2 15-21, 21-13, 12-15 0:42
38 08 Oct 15.50 1 Candra/Asfiya (INA 1) Julio/Ahmed Tijan (QAT 2) 0-2 14-21, 17-21 0:34
QUARTER FINAL
33 08 Oct 10.40 1 Jefferson/Cherif (QAT 1) Shiratori/Takahashi (JPN 1) 2-0 21-18, 21-12 0:36
34 08 Oct 10.40 2 Gilang/Danang (INA 2) Kuleshov/Bogatu (KAZ 2) 2-0 21-18, 21-17 0:45
35 08 Oct 11.30 2 Candra/Asfiya (INA 1) Durant/Schubert (AUS 1) 2-0 21-19. 21-11 0:33
36 08 Oct 11.30 1 I. Nuttanon/P. Sedtawat (THA 1) Julio/Ahmed Tijan (QAT 2) 0-2 17-21, 8-21 0:34
MEN-ROUND OF 16
25 07 Oct 15.20 2 Jefferson/Cherif (QAT 1) Raoufi R./Salemi B. (IRI 1) 2-1 25-23, 21-23, 15-8 1:06
26 07 Oct 15.20 1 Hasegawa/Koshikawa (JPN 2) Shiratori/Takahashi (JPN 1) 0-2 16-21, 17-21 0:40
27 07 Oct 14.30 2 Gilang/Danang (INA 2) K. Adisorn/J. Surin (THA 2) 2-1 21-12, 16-21, 17-15 0:51
28 07 Oct 14.30 1 Ageba/Onodera (JPN 4) Kuleshov/Bogatu (KAZ 2) 1-2 17-21, 26-24, 15-17 1:02
29 07 Oct 15.20 4 Candra/Asfiya (INA 1) Kapa/Seymour (NZL 2) 2-1 18-21, 21-18, 15-10 0:57
30 07 Oct 15.20 3 Sidorenko/Yakovlev (KAZ 1) Durant/Schubert (AUS 1) 1-2 21-11, 13-21, 10-15 0:44
31 07 Oct 14.30 4 I. Nuttanon/P. Sedtawat (THA 1) Haitham/Ahmed (OMA 1) 2-0 21-16, 24-22 0:40
32 07 Oct 14.30 3 Hirini/O’Dea (NZL 1) Julio/Ahmed Tijan (QAT 2) 0-2 24-26, 19-21 0:43
Pool A
1 06 Oct 09.50 2 Jefferson/Cherif (QAT 1) Yeung P.M/Chui (HKG 1) 2-0 21-4, 21-12 0:25
9 06 Oct 14.00 2 Kapa/Seymour (NZL 2) Yeung P.M/Chui (HKG 1) 2-0 21-9, 21-6 0:29
17 07 Oct 09.50 2 Jefferson/Cherif (QAT 1) Kapa/Seymour (NZL 2) 2-0 21-19, 21-11 0:33
Pool B
2 06 Oct 09.00 1 Julio/Ahmed Tijan (QAT 2) Ageba/Onodera (JPN 4) 2-1 18-21, 21-15, 16-14 0:52
10 06 Oct 13.10 1 Hassan/Ahmed (KSA 1) Ageba/Onodera (JPN 4) 0-2 18-21, 19-21 0:38
18 07 Oct 10.40 2 Julio/Ahmed Tijan (QAT 2) Hassan/Ahmed (KSA 1) 2-0 21-9, 21-13 0:30
Pool C
3 06 Oct 09.50 3 Candra/Asfiya (INA 1) Hsieh, Y.J/Wang C.J (TPE 1) 2-0 21-16, 21-15 0:30
11 06 Oct 14.00 3 Hirini/O’Dea (NZL 1) Hsieh, Y.J/Wang C.J (TPE 1) 2-0 21-17, 21-17 0:31
19 07 Oct 10.40 3 Candra/Asfiya (INA 1) Hirini/O’Dea (NZL 1) 2-0 21-17, 21-16 0:40
Pool D
4 06 Oct 09.00 3 Raoufi R./Salemi B. (IRI 1) Nouh/Mazin (OMA 2) 2-0 21-11, 21-19 0:32
12 06 Oct 13.10 3 Kuleshov/Bogatu (KAZ 2) Nouh/Mazin (OMA 2) 2-0 21-16, 23-21 0:34
20 07 Oct 09.50 3 Raoufi R./Salemi B. (IRI 1) Kuleshov/Bogatu (KAZ 2) 1-2 21-15, 20-22, 13-15 0:55
Pool E
5 06 Oct 09.50 1 Durant/Schubert (AUS 1) Shoji/Gottsu (JPN 3) 2-0 24-22, 21-16 0:43
13 06 Oct 14.00 1 K. Adisorn/J. Surin (THA 2) Shoji/Gottsu (JPN 3) 2-0 21-19, 21-17 0:41
21 07 Oct 09.50 4 Durant/Schubert (AUS 1) K. Adisorn/J. Surin (THA 2) 2-1 21-18, 19-21, 15-8 0:48
Pool F
6 06 Oct 10.40 2 I. Nuttanon/P. Sedtawat (THA) Shen/Pj.Poon (SIN) 2-0 21-10, 21-8 0:28
14 06 Oct 14.50 1 Hasegawa/Koshikawa (JPN 2) Shen/Pj.Poon (SIN) 2-0 21-14, 21-18 0:33
22 07 Oct 09.50 1 I. Nuttanon/P. Sedtawat (THA) Hasegawa/Koshikawa (JPN 2) 2-1 22-24, 24-22, 15-12 1:03
Pool G
7 06 Oct 09.00 2 Gilang/Danang (INA 2) Haitham/Ahmed (OMA 1) 2-0 21-17, 21-16 0:37
15 06 Oct 13.10 2 Kelvin/Lam (HKG 1) Haitham/Ahmed (OMA 1) 0-2 17-21, 14-21 0:30
23 07 Oct 10.40 4 Gilang/Danang (INA 2) Kelvin/Lam (HKG 1) 2-0 21-15, 21-14 0:32
Pool H
8 06 Oct 10.40 1 Shiratori/Takahashi (JPN 1) A. Salagh/A. Mirzaali (IRI 2) 2-0 21-19, 21-15 0:34
16 06 Oct 14.50 2 Sidorenko/Yakovlev (KAZ 1) A. Salagh/A. Mirzaali (IRI 2) 2-0 21-19, 21-16 0:35
24 07 Oct 10.40 1 Shiratori/Takahashi (JPN 1) Sidorenko/Yakovlev (KAZ 1) 2-1 14-21, 21-14, 15-5 0:43