ASIAN SENIOR MEN BEACH VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP

Year

Host

Rankings

Team Participated

2002

1st

Yingkou, China

1. NZL – JONES Hayden / PITMAN Kirk

2. KAZ – VOROBYEV Dmitriy / ZABUSLAYEV Pavel

3. CHN – TENG Maomin / ZHAO Chicheng

4. INA – DARKUNCORO Koko / SALIM Agus

 

2004

2nd

Lianyungang, China

1. CHN – XU Qiang / XU Linyin

2. NZL – LOCHHEAD Jason / PITMAN Kirk

3. KAZ – KISSELEV Oleg / ZABUSLAYEV Pavel

4. CHN – WU Penggen / YIN Rui

15

5. INA  6. CHN  7. KAZ  8. CHN

9. JPN  10. JPN  11. NZL  12. THA  13. HKG, SRI, VIE

2005

3rd

Songkhla, Thailand

1. INA – DARKUNCORO Koko / SALIM Agus

2. NZL – LOCHHEAD Jason / PITMAN Kirk

3. JPN – MORIKAWA Taichi / SHIRATORI Katsuhiro

4. IRI – SALAGH Aghamohammad / SANSABILI Ebrahim

 

2006

4th

Kish Island, Iran

1. INA – DARKUNCORO Koko / ARDIYANSAH Andy

2. KAZ – DYACHENKO Alexandr / KULINICH Alexey

3. INA – SALIM Agus / SUPRIADI

4. IRI – SALAGH Aghamohammad / SANSABILI Ebrahim

16

5. KAZ  6. IRI  7. IRI  8. IRI

9. THA, IRI, KAZ, KAZ  13. OMA, OMA, IRI, IRI

2007

5th

Songkhla, Thailand

1. INA – DARKUNCORO Koko / ARDIYANSAH Andy

2. CHN – GAO Fangtian / HAN Shengwei

3. NZL – LINDSAY Greg / WATSON Russell

4. THA – BUALUANG Apichart / SAWANGRUEANG Sataporn

24

5. THA, PHI  7. INA, VIE

9. THA, AUS, AUS, CHN, IRI, VIE, JPN, NZL

2008

6th

Hyderabad, India

1. INA – DARKUNCORO Koko / ARDIYANSAH Andy

2. CHN – GAO Fangtian / HAN Shengwei

3. THA – YUNGTIN Borworn / SAWANGRUEANG Sataporn

4. IRI – FARROKHI Parviz / HOUSHMAND Maziar

20

5. KAZ  6. NZL  7. IRI  8. SRI

9. INA, CHN, IND, SRI  13. THA, HKG, IND, IND, IND

2009

7th

Haikou,

China

1. CHN – WU Penggen / XU Linyin

2. KAZ – KULINICH Alexey / YAKOVLEV Dmitriy

3. JPN – ASAHI Kentaro / SHIRATORI Katsuhiro

4. KAZ – DYACHENKO Alexandr / SIDORENKO Alexey

22

5. CHN, CHN, IRI, THA

9. HKG, INA, IND, IRI, OMA, SRI, SRI, THA

2010

8th

Haikou,

China

1. CHN – WU Penggen / XU Linyin

2. INA – DARKUNCORO Koko / ARDIYANSAH Andy

3. CHN – GAO Peng / LI Jian

4. KAZ – DYACHENKO Alexandr / SIDORENKO Alexey

26

5. AUS, INA, JPN, KAZ

9. AUS, CHN, IRI, JPN, OMA, OMA, SRI, THA

2011

9th

Haikou,

China

1. IRI – FARROKHI Parviz / SALAGH Aghamohammad

2. CHN – XU Linyin / WU Penggen

3. KAZ – DYACHENKO Alexandr / SIDORENKO Alexey

4. AUS – McHUGH Christopher / SLACK Joshua

27

5. CHN, JPN, KAZ, NZL

9. AUS, CHN, CHN, IRI, MAS, NZL, THA, VIE

2012

10th

Haikou,

China

1. AUS – McHUGH Christopher / KAPA Isaac

2. CHN – CHEN Cheng / LI Jian

3. INA – DARKUNCORO Koko / RACHMAWAN Ade

4. IRI – FARROKHI Parviz / SALAGH Aghamohammad

20

5. CHN, CHN, KAZ, THA

9. AUS, JPN, KAZ, MAS, NZL, NZL, OMA, OMA

2013

11th

Wuhan,

China

1. KAZ – DYACHENKO Alexandr / SIDORENKO Alexey

2. THA – SUKTO Prathip / SANGKHACHOT Sittichai

3. CHN – HA Likejiang / LI Jian

4. KAZ – YAKOVLEV Dmitriy / KULESHOV Alexy

14

5. AUS, CHN, IRI, JPN

9. CHN, HKG, HKG, JPN, MAS, THA

2014

12th

Jinjiang,

China

1. AUS – McHUGH Christopher / KAPA Isaac

2. KAZ – YAKOVLEV Dmitriy / KULESHOV Alexy

3. QAT – SANTOS PEREIRA Jefferson / DE J SANTOS Tiago

4. NZL – WATSON Mike / O’DEA Sam

24

5. AUS, CHN, INA, QAT

9. CHN, CHN, IRI, IRI, JPN, JPN, KAZ, THA

2016

13th

Sydney,

Australia

1. AUS – McHUGH Christopher / KAPA Isaac

2. AUS – DURANT Cole / SODERBERG Bo

3. AUS – COURT Joshua / SCHUMANN Damien

4. NZL – O’DEA Ben / LOCHHEAD Jason

23

5. JPN, NZL, QAT, CHN

9. AUS, KAZ, OMA, QAT, INA, CHN, KAZ, JPN

2017

14th

Songkhla,

Thailand

1. IRI – RAOUFI Rahman / SALEMI Bahman

2. INA – RACHMAWAN Ade / ASHFIYA Mohammad

3. AUS – SCHUMANN Damien / McHUGH Christopher

4. QAT – DO NASCIMENTO Julio / TIJAN Ahmed

32

5. CHN, INA, QAT, THA

9. AUS, CHN, IRI, JPN, JPN, KAZ, KAZ, SRI

2018

15th

Satun,

Thailand

1. QAT – YOUNOUSSE Cherif / TIJAN Ahmed

2. IRI – SALEMI Bahman / VAKILI Arash

3. KAZ – DYACHENKO Alexandr / SIDORENKO Alexey

4. KAZ – YAKOVLEV Dmitriy / KULESHOV Alexy

32

5. AUS, IRI, JPN, NZL

9. AUS, CHN, CHN, INA, OMA, THA, THA, THA

2019

16th

Maoming,

China

1. QAT – YOUNOUSSE Cherif / TIJAN Ahmed

2. CHN – GAO Peng / LI Yang

3. CHN – HA Likejiang / WU Jiaxin

4. AUS – SCHUMANN Damien / DURANT Cole

25

5. AUS, CHN, CHN, IRI

9. AUS, IRI, JPN, JPN, KAZ, KAZ, NZL, TPE

2020

17th

Udonthani,

Thailand

1. AUS – SCHUMANN Damien / McHUGH Christopher

2. CHN – HA Likejiang / WU Jiaxin

3. AUS – SCHUBERT Zachery / GUEHRER Maximilian

4. KAZ – DYACHENKO Alexandr / SIDORENKO Alexey

30

5. CHN, IRI, JPN, KAZ

9. AUS, CHN, IRI, IRI, JPN, NZL, THA, TPE